Az itt található gyűrűk mindegyike egyedi igények szerint készült, így az itt feltüntetett árak csak hozzávetőlegesek.
Az arany gyűrűket 29-32.000 Ft-ért készítem grammonként a bonyolultságuknak, illetve a pillanatnyi arany árfolyamnak a függvényében. A Mokume Gane elkészítésének költségéről egy egyeztetés után tudok csak nyilatkozni, annak különleges mivolta miatt.
Az ékszerek végső árát befolyásolja még a különböző felületi díszítések - vésés, marás - valamint a foglalatba kerülő kő értéke.
3 köves arany eljegyzési gyűrű:
súly: 2,5 g anyag: fehérarany, cirkónia ár: ~ 72 000 Ft
Leírás:
1 köves ezüst gyűrű:
súly: 4,3 g anyag: ezüst, szintetikus zafír ár: ~ 39 000 Ft
Leírás:
4 köves arany gyűrű:
súly: 6,2 g anyag: fehérarany, cirkónia ár: ~ 170 000 Ft
Leírás:
Sárgaarany, topáz eljegyzési gyűrű:
súly: 3,3 g anyag: sárgaarany, topáz ár: ~ 110 000 Ft
Leírás:
Arany gyűrű zöld gyémánttal:
súly: 5,2 g anyag: fehérarany, zöld gyémánt ár: ~ 250 000 Ft
Leírás:
Ennél a gyűrűnél egy sötétzöld briliáns csiszolású gyémánthoz kellett egy fehérarany gyűrűt készítenem. A kő annyira sötét volt, hogy csak világosban, vagy csak teljesen közelről nézve lehetett megállapítani a színét. Ezért minél kevesebbet szerettem volna eltakarni a kőből, és az aljára egy homorú fényes felületet tettem, ami még visszaver egy kis fényt a gyémánt felé, egy kicsit világosabbá téve azt.
Amaranth gyűrű:
súly: 6 g anyag: ezüst, amaranth ár: ~ 65 000 Ft
Leírás:
Nem csak a csillogó kövek ékesíthetik ékszereinket és ezzel minket is, hanem egy egzotikus fa színe és erezete is lehet gyönyörködtető a szemnek.
Ebbe a nem szokványos formájú gyűrűbe egy természetesen lilás színű amaranth fát foglaltam.
Folyami kavicsos gyűrű:
súly: - anyag: ezüst, folyami kavics ár: -
Leírás:
Sok ember őriz a szívének kedves emléket, ami egy számára fontos helyről vagy személytől származik, amely nem kifejezetten egy használati- vagy dísztárgy. A képen látható kő, egy nagyon kedves barátnőm ajándéka és a ciprusi Aphrodité sziklája mellől származik. Az innen származó kövek jellegzetessége, hogy felületük nagyon sima, selymes tapintású. Ezért igyekeztem úgy befoglalni, hogy viseléskor a kő a bőrhöz érjen, ugyanakkor a gyűrűben úgy mutasson, akár egy szobor.
Eljegyzési gyűrű Princess gyémánttal:
súly: 3 g anyag: fehérarany, gyémánt ár: ~ 190 000 Ft
Leírás:
A gyűrű tulajdonosa kedveli a letisztult, négyszögletes formákat. Így nem csoda, hogy kedvese egy négyszögletes, ún. princess csiszolású gyémántot választott eljegyzési gyűrűje díszeként. A lánykérésre tervezett és készített gyűrű a képen látható.
Ezüst vadászgyűrű:
súly: 5 g anyag: ezüst, szarvas gyöngyfog ár: ~ 45-60 000 Ft
Leírás:
Ördöglakat gyűrű
súly: 2 g -tól anyag: ezüst, kék cirkon ár: ~ 15 000 Ft-tól
Leírás:
Már régóta érdekelnek a különféle összerakógyűrűk típusai. Olykor-olykor, saját kedvtelésemre készítek egy-egy darabot. Ezeket az ékszereket azoknak ajánlom, akik hozzám hasonlóan szeretik a térbeli fejtörőket, ördöglakatokat.
Lábék
súly: ~ 1g anyag: ezüst, achát golyók ár: 8800 Ft
Leírás:
3-as ördöglakat jegygyűrű:
súly: ~ 9-10g anyag: fehérarany,fehér zafír ár: ~250 000 Ft-tól
Leírás:
Többszínű arany ördöglakat gyűrűk:
súly: ~ 4 g anyag: fehér-, sárga-, vörösarany ár: ~ 100 000 Ft-tól
Leírás:
Buddha gyűrű ametiszttel:
súly: ~ 5 g anyag: sárgaarany, ametiszt ár: ~135 000 Ft
Leírás:
Holdkőölelés gyűrű:
súly: ~ 4 g anyag: ezüst ár: ~15 800 Ft
Leírás:
5Kő két arca nyitott gyűrű:
súly: ~ 4 g anyag: ezüst, különböző ásványok ár: 15 000 Ft-tól
Leírás:
Egy gyönyörű ásványt vagy drágakövet számtalanféleképpen lehet csiszolni. minden csiszolási forma más-más szépséget ad a kőnek, más-más tulajdonságát emeli ki. A gyűrűk két felébe különböző csiszolású köveket foglaltam, hogy a leendő gazdája megismerhesse az adott drágakő két arcát.
3-as ördöglakat gyűrűk szív kővel, illetve motívummal:
súly: ~ 10 g anyag: ezüst, ametiszt ár: ~ 75 000 Ft
Leírás:
Érintés kavics gyűrű:
súly: ~ 30 g anyag: ezüst, kavics ár: ~ 80 000 Ft
Leírás:
Szem eljegyzési- és jegygyűrű:
súly: ~12,5g anyag: rosé- és fehérarany, citrin, gyémántok ár: ~380 000 Ft
Leírás:
GYŰRŰ MÉRETÉNEK MEGHATÁROZÁSA
Az európai gyűrűméret jelölés a gyűrű belső kerülete, milliméterben. Ezen kívül sokféle jelölési módszer van még (pl. Lengyelországban, Franciaországban, Németországban, Svájcban, Nagy-Britanniában, illetve az USA-ban), de azt hiszem, hogy a nálunk használt ujj kerületének hossza tökéletesen megteszi.
Kevésbé pontos, de jó megoldás lehet, hogy ha egy szélesebb dróttal, fonallal (egyéb híján akár cérnával is) körbetekered az ujjadat, amire a gyűrűt szeretnéd, majd megpróbálod áthúzni az ujjad bütykein. Ha nem megy át, akkor lazítsd ki egy kicsit, és próbáld meg újra. Ha ezzel megvagy, akkor jelöld meg, hogy hol fedi át egymást a drót, vagy fonál, majd terítsd le egy sík felületre, és mérd meg a hosszát egy centivel. Amit mérsz, az lesz a gyűrűd mérete.
Ha van egy meglévő gyűrűd, akkor egyszerűen mérd le a gyűrű átmérőjét, vagy a belső kerületét. Ez a lehető legegyszerűbb.
Egy másik módszer, hogy az általam készített képeket letöltöd, és 1 az 1-es méretarányban kinyomtatod egy A4-es oldalra, lehetőleg valamilyen vastagabb papírra. Ránézésre megtippeled, hogy melyik méret lehet jó neked, utána pedig fogsz egy ollót, és a belső kör mentén pontosan, a külső kör mentén gyorsan körbevágod a mintát, és rápróbálod az ujjadra. Ha nem jó, akkor természetesen még pár gyűrűt ki kell vágnod. Csak ügyesen!
GYŰRŰ VÁLASZTÁSI KISOKOS
Mivel a gyűrűk formára, színre és profilra sokfélék lehetnek, így rendkívül széles spalettán tudunk magunknak gyűrűt választani. Hogy a választás könnyebb legyen, szeretnék egy kis 'vonalvezetőt' adni hozzá.
A gyűrű alakja lehet:
- KÖR,
- NÉGYZET,
- HATSZÖG (sokszög),
- SZÍV:
A gyűrű külső profilja lehet:
- DOMBORÚ,
- EGYENES LETÖRÉSSEL,
- LEKEREKÍTETT,
- ERŐSEN DOMBORÚ:
- HÁROMSZÖG,
- HOMORÚ,
- LÉPCSŐZETES,
- TRAPÉZ:
A gyűrű belső profilja lehet:
- LEKEREKÍTETT,
- DOMBORÚ:
A gyűrű szélessége lehet:
- 3 mm,
- 4 mm,
- 5 mm,
- 7 mm,
- 9 mm:
Természetesen lehet ennél keskenyebb is (minimum 2 mm), illetve lehet szélesebb is (ezt az ujjak hosszúsága korlátozza be).
A gyűrű vastagsága:
eléggé behatárolt, mivel kb. 2 mm vastagságig kényelmes, viszont legalább 1 mm vastagnak kell lenni, mert az ennél keskenyebb gyűrű már nagyon hamar deformálódik.
A gyűrű anyaga
sokféle lehet. A legtöbbet használt anyagok az arany, ezüst, acél és titán. De, mint láthatod az általam készített gyűrűk között lehet fából, plexiből, kaucsukból is ékszereket készíteni, szóval csak a fantáziád szab határt a felhasznált anyagok tekintetében.
A gyűrű színe lehet:
- fehér arany,
- sárga arany,
- vörös arany,
- antikolt ezüst,
- színezett titán,
- ródiumozott (galvanizált) arany, vagy ezüst.
Az utóbbi három felületkezelésnek számít, így hordása közben lekopik. Az ezüstöt viszonylag egyszerű antikolni, de a titán színezése már nem ilyen egyszerű otthoni körülmények között: az anodizálásnak nevezett folyamat közben villamos energia segítségével hoznak létre egy vékony titán-oxid réteget a titán felületén.
A gyűrű felülete lehet:
- fényes (polírozott)
- matt:
- szálrahúzott,
- ütőkefével kialakított,
- selyemfényű,
- gyémántmart.
Talán ezekről is lehetne képet feltenni, de az nem adná vissza élethűen az általuk kiváltott hatást.
Az utolsó eldöntendő kérdések egyike,
hogy legyen-e rajta valamilyen díszítés. Erre való a vésés -ami kézzel történik-, és a gravírozás, amit géppel készítenek. Amíg a mechanikus gravírozást behatárolja a pantográfhoz készült szerszámok mérete, addig a lézeres gravírozás felhasználási területe szinte korlátlan. Lézeres gravírozással került az ujjlenyomat is rá az általam készített gyűrűre, míg a többi gyűrűmre a hagyományos véséssel került rá a díszítés.
A végére maradt a befoglalt kövek kiválasztása. Ehhez íme egy kis háttérinformáció:
A drágakövek a kiváló tulajdonságaikkal tűnnek ki a többi ásvány közül: különleges színük van, fénytörési képességük és színszórásuk messze felülmúlja az egyéb ásványokét, a keménységük pedig kimagasló. Értéküket emeli, hogy ritkán fordulnak elő. Tulajdonságaikat tekintve két fő csoportjuk van:
- Elsőrangú drágakövek: ide tartozik a gyémánt, a rubin, a zafir és a smaragd
- Másodrangú drágakövek: értékük jóval kisebb, mint az elsőrangú köveké, mivel gyakrabban fordulnak elő, kevésbé kemények és a fényük is csekélyebb. Ilyen például a berill, akvamarin, spinell, cirkon, topáz.
A gyémánt az összes anyag közül a legkeményebb, amellett hogy a legszebb fényű is, mivel neki a legnagyobb a törésmutatója és színszórása is a drágakövek közül.
Színei:
- fekete (leggyakoribb)
- barna
- sárga
- sárgásfehér
- fehér
- rózsaszín
- kék
- zöld
- piros (legritkább)
Tisztasági osztályai:
-
F1 - tízszeres nagyítónál vizsgálva semmilyen hiba nem található
-
IF - tízszeres nagyítás mellett nagyon kicsi hiba van valahol a felületen, amely polírozással eltüntethető
-
VVS1 - semmilyen hiba a táblában (felülnézetben a középső rész), nagyon kicsi hiba valahol a táblán kívül
-
VVS2 - nagyon kicsi hiba, ami a táblán keresztül is látható
-
VS1 - nagyon kicsi hiba a táblában, kicsi hiba akárhol máshol
-
VS2 - kicsi hiba a táblában
-
SI1 - kis hiba a kőben, szabad szemmel nem látható
-
SI2 - kis hiba a táblában, ami szabad szemmel nem látható
-
P1 - könnyen látható hiba lupéval, de szabad szemmel nehezen
-
P2 - sok nagy hiba, épphogy láthatóak szabad szemmel, csökkentik a fényvisszaverődést
-
P3 - szabad szemmel sok jól látható és nagy hiba, erősen töri a fényt
Érdekes, hogy a gyengébb minőségű köveket és a hulladékot az ipar használja fel, főleg gyémántcsiszolásra. A kitermelt gyémántok több, mint 4/5-ét ipari célokra használják.
A leggyakoribb csiszolási formája a briliáns, mivel ez az a forma, amelynél legnagyobb fénye és színszórása van a kőnek.
A rubin a korundok körébe tartozik, tehát aluminium-oxidból áll. Az utolérhetetlenül szép színe miatt tartozik a legértékesebb drágakövek közé. A piros majd' minden színárnyalatában előfordul, de ezek közül is a legértékesebb a kékes árnyalatú karminvörös színű rubin, amelyet galambvér színűnek neveznek. A csiszolásánál azt tartják szem előtt, hogy a kő minél kevesebbet veszítsen súlyából, mivel általában több zárvány található benne, mint a gyémántban. A nagy rubin sokkal ritkább, mint a gyémánt, így jóval értékesebb is annál. A 3 karátnál nagyobb rubin már ritkaságnak számít, 10 karáton felüli rubinból pedig csak néhány példány van a világon, ellentétben a gyémánttal, ami jóval nagyobb számban fordul elő ekkora méretben is.
A zafír szintén aluminium-oxidból áll, úgyhogy a rubintól csak a 'szennyeződésük' miatt kialakult színe különbözteti meg. A zafír belsejében is igen gyakoriak a zárványok, így könnyen megkülönböztethetőek a mesterséges kövektől. Ellenben több kék kővel is összetéveszthető felületes vizsgálódás esetén. Ilyen például a kék spinell, illetve a kék turmalin. Ezektől fajsúlyuk és keménységük alapján különböztethetőek meg. Ugyanúgy, mint a rubinoknál, a zafírok is igen széles a színskálán fordulnak elő.
A korund a csiszolóipar nélkülözhetetlen alapanya a keménysége miatt, így nagy számban állítják elő mesterségesen őket.
A smaragd kikristályosodott berillium-aluminát-szilikát, ami miatt az úgynevezett berill-csoportba soroljuk. Többnyire nem nő néhány milliméternél nagyobbra, de megtalálhatóak nagyon nagy példányok is belőle. A smaragd színárnyalata a fűzöld és almazöld között van, épp ezért a zöld ezen árnyalatát ma már smaragdzöldnek nevezzük. A teljesen átlátszó és hibátlan smaragd rendkívül ritka, legtöbb esetben apró repedések, zárványok teszik zavarossá. Minél szebb, sötétebb a smaragd színe és minél átlátszóbb, annál nagyobb az értéke.